Aké typy snowboardov poznáme

Určenie snowboardov:

Freestyle - sú to zvyčajne mäkké dosky v tvare twin- tip, čo umožňuje jazdiť na switch (na obe strany rovnako), aby zaistili lepší pocit z jazdy. Osvedčili sa v snowparku a na mäkkých pripravených trasách, bohužiaľ, v hlbkom snehu sa špička rada potápa. Tomu sa, ale dá zabrániť tým, že presunieme viazanie smerom k tailu/vzad.

Freeride - sú to dosky skonštruované a určené pre jazdu vo všetkých podmienkach, pre rýchlu jazdu na upravených zjazdovkách, al predovšetkým  sú určené k jazde v panenskom hlbokom prašane. Sú to dosky directional, s insertami posunutými dozadu (viazanie je mierne posunuté dozadu), vďaka čomu sa nám neponára špička pod sneh a nemusíme vynakladať vysoké úsilie na jej neustále vynorenie. Predĺžená špička uľahčuje jazdu v prašane. Tieto dosky lepšie držia na hrane aj pri vyšších rýchlostiach. Takisto freeride rocker bude tou najpríjemnejšou voľbou.

Jibbing - sú to dosky o niečo kratšie, v tvare Twin Tip, majú zvyčajne o niekoľko stupňov zvýšené okraje, čo uľahčuje kĺzanie na prekážkach typu zábradlia, boxy,  majú zosilnenú konštrukciu, ktorá zabraňuje deformáciám pri pádoch, jibové dosky nie sú určené pre rýchlu jazdu - sú určené pre zábavu a túto úlohu plnia veľmi dobre.

Typ snowboardu - tvar dosky je zodpovedný za to, ako sa správa doska pri jazde na switchu (obe strany), vrátane jazdy v hlbokom prašane.

twintip

Twin Tip – sú to symetrické dosky, predná a zadná časť dosky sú rovnako dlhé, majú jadro aj inzerty umiestnené symetricky na stred, tento tvar dosky je používaný pre Jibbové a Freestylové dosky.

Directional

Directional – sú to dosky určené len na smerové (freeridové) využívanie, sú asimetrické a majú posunuté jadro aj inzerty (otvory na pripevnenie viazania) smerom dozadu (setback), tento tvar je používaný predovšetkým pre Freeridové dosky.

Wide

Wide - sú to rozšírené snowboardové dosky, určené pre osoby s veľkosťou topánky nad 45),  vďaka čomu im obuv nevyčnieva cez okraj dosky.

Konštrukcia dosky - je jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich vlastnosti dosiek, čo primárne vplýva na reakciu dosky na podnety zaslané jazdcom.

Camber

Camber - tradičná konštrukcia po mnoho rokov tešiaca sa veľkej popularite, pomáha udržať stabilitu pri vyšších rýchlostiach, zabezpečuje lepšiu priľnavosť hrán a väčšiu kontrolu, ale  vyžaduje si viac zručností jazdca. Má veľký ohlas a je veľmi univerzálna.

Rocker

Clasic Rocker tzv. banán, alebo doska s vyhnutou špičkou a tailom smerom hore, čo umožňuje väčšiu slobodu jazdy a lepšiu manévrovateľnosť, uľahčuje otáčanie a zabraňuje zahraneniu/zarezávaniu sa hrany do svahu, nedovoľuje tak dynamickú jazdu ako Camber, ale je ľahšie ovládateľná  a poskytuje maximálnu zábavu a radosť z jazdy.

V-Rocker - rovnako ako klasický rocker má zakrivenú špičku a tail/pätu smerom hore, ale sa líši od neho polomerom ohybu - v tomto prípade najväčšie vychýlenie pripadá na úsek medzi viazaním, otáča sa ako klasický Rocker, a ovláda ako Flat.

Powder Rocker - to čo charakterizuje tento profil je silne zakrivená a pretiahnutá špička (nose) v porovnaní s tailom, táto doska sa nepotopí v hlbokom prašane a prehĺta nerovnosti s pozoruhodnou ľahkosťou.

Flat

Flat - plochá konštrukcia, ktorá v sebe spája výhody Cambera a Rockera, veľmi všestranná, jej profil je plochý, čo vplýva na to, že dĺžka okraja prilieha k snehu bez ohľadu na situáciu.

Hybrid

Hybrid - konštrukcia, ktorá je založená na kombinácii vyššie uvedených profilov v rôznych častiach dosky, v rôznej miere, je to zložitá téma aj pre pokročilých jazdcov.

Typ sklznice (Base) - je zodpovedný za rýchlosť dosky, čím lepšia je sklznica, tým rýchlejšie a plynulejšie sa rozbehneš.

Extrudovaná sklznica (extruded) - je to sklznica najjednoduchšia, čo sa týka opravy a nevyžaduje si časté, komplexné voskovanie. Ale ako je to obvyklé, nie sú ruže bez tŕňov a je to bohužiaľ najpomalší typ sklznice.

Sintrovaná (sintered) - je oveľa lepším materiálom. Vyžaduje si viac starostlivosti a systematické voskovanie. Je o niečo rýchlejšia od extrudovanej sklznice.

Electra (sintrovaný grafit, sintered graphite) - najrýchlejšia zo všetkých sklzníc. Navoskovaná dokáže zrýchliť s ľahkosťou, ale ak nie je voskovaná pravidelne stráca jazdné vlastnosti.