Aké topánky poznáme na snowboarding

Hlavný element, ktorý v najväčšom rozsahu zodpovedá za pohodlie a dáva veľkú radosť z pohodlia jazdy. Nevhodné boty, nedržiace členky alebo naše päty môžu zmariť nákup najlepšieho vybavenia rovnako ako premárniť šancu rýchleho pokroku. Ako si vybrať boty, ktoré by poskytli maximálny komfort a spĺňali všetky naše očakávania?

Veľkosť - najdôležitejšia je veľkosť - pritom je potrebné sa stále riadiť dĺžkou vložiek uvedených v centimetroch. Tieto informácie sú uvedené v každej tabuľke, čo sa týka veľkosti a sú uvedené pri všetkých topánkach. Ideálne zvolená veľkosť je vtedy, keď v zašnurovaných topánkach vzdialenosť od veľkého palca až do konca topánky, je do 0,5 cm.

Druhou variantou je, že by sme mali jemne cítiť špičku a pri zohnutí kolien by sa mal tento pocit vytratiť.

Začiatočníci volia mäkšiu obuv, pokročilí stredne tvrdú a tí, ktorí jazdia hlavne zjazdovky a terén mimo nich volia tvrdšiu obuv, ktorá máva zväčša tvrdený jazyk (napr. plastovou výstužou), dvojzónový Boa systém šnurovania a ani po rokoch  používania nemäkknú.

Výber stredne tvrdej a tvrdej obuvi nám pomáha predovšetkým pri správnom ovládaní snowboardu do oblúkov.

Vnútorná papuča - je priamo zodpovedná za pohodlie a pre tesné obopnutie nohy. Pri výbere topánok venujte prosím pozornosť na elementy podporujúce členky a päty ako sú napr. vankúšiky okolo členkov, špeciálny materiál na päte, ako aj rozsiahly systém vnútorného šnurovania. Ich kvalita prispieva k zníženiu úrovne vibrácií prenášajúce sa na jazdca pri jazde. Najlepšie papuče sú tzv. termotvarované čo znamená, že sa ideálne prispôsobia typu vášho chodidla pod vplyvom tepla.

Systémy šnurovania - existuje niekoľko šnurovacích systémov a každý jazdec by sa mal vopred rozhodnúť, ktorý systém je pre neho najlepší.

Tradičný - je to systém klasický a je vyvinutý na základe šnúrok a háčikov umiestnených v hornej časti topánky, spoľahlivý a jednoduchý, no v dnešnej dobe už trochu zastaralý.

Rýchly systém šnurovania - mnoho spoločností má svoje vlastné systémy rýchleho šnurovania, ktoré vám umožnia zašnurovať topánku pomocou len jediného pohybu alebo tlačítka. Niektoré systémy umožňujú reguláciu s nastaviteľnou upínacou pozíciou hornej a spodnej časti topánky, oddelene. Napríklad ženy si veľmi cenia také riešenie vzhľadom k svojej fyzickej sile, potrebnej na použitie silného zašnurovania topánky.

BOA - systém je založený na sieti oceľových laniek so špeciálnym upínacím kolieskom. Nevyžaduje si to využitie veľkej sily a rozšnurovanie topánok ti zaberie len sekundu. Ideálne a vhodné pre ženy, pre ktoré silné šnurovanie topánok môže byť problémom. Systém BOA môže byť jednobodový alebo dvojbodový, jeho zóny uťahovania šnúrok/laniek sú znázornené na obrázku. Vyznačuje sa väčšinou doživotnou zárukou na tento BOA systém.

FLEX topánok - rovnako ako v prípade dosiek a viazaní, tvrdosť topánok vplýva na precíznosť jazdy. Flex topánok vyberáme podľa dosky a v závislosti od viazania