Snowboardové viazanie

Snowboardové viazanie by malo byť prispôsobené ku konkrétnym doskám. Odporúčané sú ale mäkké viazania pre mäkké dosky a naopak - tvrdé na tvrdé. Pri výbere svojho vysnívaného viazania je potrebné venovať pozornosť niekoľkým veciam.

viazanie

Základňa - je vyrobená z umelej hmoty alebo kovu/hliníka, na ktorú je pripevnená Hi-back/pätka a pracky (strapy). Základňu pomocou koliesok s otvormi prišróbujeme k doske. Základňa môže byť vyrobená z hliníka alebo plastového materiálu, prípadne ich kombinácie. 


HI-BACK/pätka - je veľmi dôležité, pod akým uhlom je nastavená, čo hrá dôležitú úlohu počas jazdy v priamom smere a pri zákrutách na zadnej hrane. Pri výbere viazaní venujte prosím, pozornosť tomu, či pätky príslušných viazaní sú dobre tvarované (aby správne držali pätu boty) a či ich regulácia umožňuje získanie vhodného uhla.

STRAPY/pracky držia nám topánku pevne vo viazaní. Pri výbere viazaní je potrebné venovať pozornosť tomu, z akého materiálu sú vyrobené, či sú dostatočne mäkké a majú vhodný tvar, či sa dajú upravovať v dostatočnom rozsahu, najlepšie sú tie s reguláciou na obidvoch stranách. Najúspešnejším riešením, ktoré získava čoraz viac a viac nadšencov je výber práve predného strapu v tvare špičky (zapína sa na špičku topánky).

viazanie2viazanie1

EST - je systémom používaným značkou Burton, založenom na pripevňovaní viazaní pomocou 2 skrutiek do špeciálneho koľajnicového systému v jadre dosky. Vďaka EST  máme možnosť alebo schopnosť úplného automatického nastavenia uhlov, vrátane rozsahu pokiaľ ide o vzdialenosť viazaní od seba a doska nie je zbytočne vystužená pod viazaním. Viazania so systémom EST sú kompatibilné s doskami s koľajnicovým systémom namiesto inzertov, je to systém The Channel.

viazanie3

FLEX - rovnako ako v prípade dosiek, tu tiež tvrdosť viazania vplýva na dôkladnosť a správnejšie ovládanie dosky ako aj na rýchlosť odozvy dosky na podnet zaslaný jazdcom. Pre začiatok odporúčame mäkké viazania.