Ako si vybrať viazanie

Pri výbere skialpinistického viazania sú rozhodujúce viaceré faktory. Je dôležité ho kombinovať s topánkami. Vyberajte podľa hmotnosti a spoľahlivosti. Najľahšie viazania majú okolo 160 – 180 gramov a môžete s ním vykonávať pohyb na svahu ako pri bežeckom lyžovaní. Ale sú prispôsobené tak, aby ste s ním vedeli na lyžiach aj zjazdovať. Viazania sú vybavené stúpacími podporami, ktoré uľahčujú výstup v strmom teréne a do kopca.

Viazanie umožňuje okrem schádzania aj chôdzu s voľnou pätou. Hmotnosť a funkčnosť sú rozhodujúcimi faktormi. Pri stúpaní pomáha polohovateľná opierka päty. Pre náročnú turistiku alebo dlhé prechody má prednosť viazanie s nízkou hmotnosťou. Ak sa chcete venovať hlavne freeridu, zvoľte funkčné, robustnejšie a logicky aj ťažšie viazanie.

Pravidlo: na ľahkú lyžu volíme takisto ľahké viazanie!

Tipy na výber viazania

Lyže a viazanie musia spolu ladiť. Ťažké freeridové lyže a ľahké pretekárske viazanie nejdú vôbec dokopy! Hmotnosť výstroje je síce tiež dôležitá, ale to sa vraj dá dobehnúť tréningom. Ak vás zaujíma, aké viazanie je vhodné vo vami vybranej kategórii, respektíve sa v nich chcete zorientovať či porovnať si ich vlastnosti a parametre, stačí si opäť zvoliť kategóriu viazania: Speedtouringové, Skitouringové, Freetouringové

Bezpečnosť

Na začiatku sezóny si aj viazanie zaslúži malý servis. Skontrolujte či nie je poškodené a či správne funguje. Len správne fungujúce a nastavené viazanie je spoľahlivé. Chyba nemusí byť vždy vo viazaní, skontrolujte aj lyžiarky, zvlášť jednotlivé otvory na upínanie do viazania na špičke a päte, podrážky by nemali byť príliš opotrebované aby sedeli vo viazaní, tak aby správne vypínalo a bolo bezpečné.

Rámové viazanie

Robustnejšia rámová konštrukcia je charakteristická spojením špičky a pätky, používa sa predovšetkým na freeride a jej výhodou je jednoduchá nášľapná manipulácia. Rám zvyšuje tuhosť viazania a umožňuje variabilitu nastavenia dĺžky topánky. Nevýhodou je väčšia hmotnosť viazania, nielen absolútna, ale aj dynamická, pretože hmotnosť rámu musíte zdvíhať pri každom kroku.

Podstatný je rozsah vypínacích síl DIN 6-16, ktorým sa pýšia najrobustnejšie rámové viazania. Dĺžka rámu býva u jednotlivých modelov viazania väčšinou k dispozícii v dvoch až troch veľkostiach, preto je pri nákupe nutné poznať dĺžku veľkosti skeletu svojej lyžiarky.

Ide o viazanie, ktoré vidíme na predajniach už menej, ich nevýhodou je predovšetkým ich váha a komfort šľapania v ňom, naopak výhodou je cena a jeho tuhosť pri zjazdoch.

Ultraľahké na túru

Druhý systém vytvorila pred rokmi firma Dynafit. Používa sa na túry, kedy je kladený dôraz na nízku váhu. Predná časť predstavuje čeľusť, tzv. "pastička", s jednoduchým ovládaním. Zadná pätka je otočná a opäť ponúka okrem zjazdárskeho módu jednu a viac úrovní pätnej podpery. Tenký profil väčšiny komponentov vyžaduje vysoko kvalitný materiál všetkých dielov.

Viazanie Dynafit je kompatibilné iba s lyžiarkami so špeciálnou úpravou, ktorú ale majú prakticky všetky súčasné lyžiarky z kategórie skitouring. Špička lyžiarky je po stranách osadená kovovými jamkami, do ktorých zapadajú hroty pastičiek. Päta lyžiarky je osadená oceľovou doštičkou s výrezom, do ktorého sa našliapnutím vtlačí pružný oceľový nosník v tvare písmena U, ktorý spája viazanie s lyžiarkou.

Viazanie Dynafit sa dodáva v niekoľkých modifikáciách, ktoré sa líšia v detailoch, princíp zostáva. Zásadnou inováciou je ľahké našliapnutie špičky do viazania a pohodlnejšie ovládanie stúpacích opierok (skialpovou palicou). Toto viazanie je osvedčenou istotou, a to aj pre ťažšie váhové kategórie, hoci jeho subtílnosť môže vzbudzovať pochybnosti.

Váhový rozdiel

Ťažšie freeridové viazanie váži od 2 000 g po 2 780 g. Rámové viazanie Fritschi Eagle 12, určené na touring, váži 1 760 g v páre. Na rozdiel od toho ľahučký systém pinových viazaní sa v rôznych modifikáciách pohybuje v rozmedzí hmotnosti 670 až 1 200 g v páre, superľahký pretekársky model má iba 98 g v páre. 

Brzdy namiesto popruhov

Poistné popruhy boli z bezpečnostných dôvodov nahradené brzdami (v lavíne pôsobí lyža ako kotva a pri páde zostáva lyža stále pripevnená o lyžiarku). Remienky však uplatníte v ľadovcovom teréne, kde nehrozí lavína, ale pád lyže do trhliny. Pri nákupe viazania je potrebné poznať šírku lyže (pod topánkou) a podľa toho zvoliť zodpovedajúci rozsah brzdy, zvyčajne sú k dispozícii dve až tri šírky brzdy.

Tipy na výber viazania

Hmotnosť - čím náročnejšie túry, tým ľahšie viazanie. Na náročnú turistiku alebo dlhé prechody preferujte viazanie s nízkou hmotnosťou. Ak sa chcete venovať hlavne freeridu, zvoľte robustnejšie viazanie.

Funkčnosť - možnosť nastavenia vypínacej sily, nastaviteľnosť dĺžky viazania a jej rozsah, ľahká manipulácia.

Kompatibilita viazania s lyžiarkou - nie všetky lyžiarky možno zapnúť do každého viazania.

Komfortná obsluha - ovládanie viazania, teda nastupovanie, prepínanie medzi režimom zjazdu a chôdze a nastavenie pätnej podpery, čo do počtu stupňov a výšky.

Stúpacie mačky/haršajzny a brzdy musia mať väčšiu šírku, než majú lyže vo svojom strede (v mieste, kde je viazanie).