Ako si vybrať skialpové lyžiarky

Najdôležitejšou časťou výstroja pri skialpinizme lyžiarky. Pri zlom a nevhodnom výbere si otrávite lyžiarsku turistiku hneď na začiatku a okrem nôh bude trpieť celé vaše telo aj hlava.

Od klasickej lyžiarky je rozdielna v tuhosti, v systéme prepínania na zjazd, v profile lyžiarky a v jej vnútornej vložke. Dôležitá je rotácia lyžiarky a jej hmotnosť. Rotácia, alebo ohyb, by mala byť okolo 60 stupňov, špičkové modely majú ohyb až 75 stupňov. Čím je väčší uhol, tým je lyžiarka komfortnejšia, pružnejšia a pohyblivejšia. Pri hmotnosti platí – čím ľahšia, tým lepšia. Klasické skialpinistické lyžiarky majú hmotnosť približne 3 kg, pretekárske iba okolo 1.5 kg.

Lyžiarky sú skitouringové, pretekárske a freeridové.

Skitouringové (allmountain) lyžiarky, sú najlepšou voľbou pre začínajúcich skialpinistov na dlhé výstupy a zjazdy. Majú jednoduché prepínanie medzi dvoma módami na výstup a zjazd.

Pri výkonnostných lyžiarkach (pretekárskych) rozhoduje hmotnosť, rýchlosť prepínania medzi módami, upnutie mačiek na lezenie a vysoká ohybnosť lyžiarky.

Freeridové majú najväčšiu hmotnosť, vysoký flex index (tuhosť), pevnosť zabezpečuje štvorklipsňové upnutie.

Lyžiarky by ste mali skúšať na šikmej ploche, kde môžete imitovať pohyb do kopca. V lyžiarke sa nesmie pohybovať päta, ani vnútorná vložka - lyžiarka musí sedieť „na doraz“. Skúšať by ste si ich mali vo funkčných ponožkách určených na skialpnizmus alebo šport. Treba si vyskúšať aj zapnutie lyžiarky v polohe zjazd - na zistenie tuhosti lyžiarky.

Tipy na výber lyžiarok

Aj tu je dôležité do akého terénu sa chystáme a aké sú naše lyžiarske schopnosti. Pri skúšaní je potrebné si lyžiarky poriadne obuť a aspoň 10 minút nechať na nohe. Poprechádzajte sa v nich pokiaľ možno po predajni, aby ste získali reálny dojem ako Vám model sedí. Musia dobre sedieť na päte a okolo členku, aby ste efektívne využívali sily. Otlaky vznikajú, ak sú lyžiarky príliš veľké, alebo aj pri ponožkách, ktoré nesedia no chodidle. Ak máte problém nájsť vhodné lyžiarky, dnes už sú k dispozícii aj modely, ktorých forma sa dá individuálne prispôsobiť, tzv. „boot fitting“.

Nové modely lyžiarok

V lyžiarkach sa čo-to zmenilo. Na jednej strane sú v popredí modely orientované na výstup – ľahké, ohybné, s krátkou podrážkou a vysokým komfortom pri šliapaní, ale aj tak ponúkajú slušný výkon aj pri jazde. Túto kombináciu výrobcovia zvládli dosť dobre.

Na druhej strane je citeľný trend smerom k freetouringu v modeloch, ktoré sú síce určené v prvom rade na šľapanie, ale pozornosť sa jednoznačne sústreďuje na výkon pri zjazde. Nové modely napĺňajú aj v tomto smere všetky očakávania.

Samozrejme aj lyžiarky sa delia na kategórie.

Pretekárske a ľahké lyžiarky/SPEEDTOURING

Ľahké a pohodlné pri výstupe – Porsche medzi lyžiarkami. Hmotnosť jednej lyžiarky je okolo 1000g. Aj túry s lezeckými úsekmi alebo pasážami, kde je potrebné dať lyže na batoh, nie sú problém.

Allround + perform/SKITOURING

Najlepší kompromis medzi hmotnosťou, pohodlím pri výstupe a výkonom pri jazde. Športovo úzky tvar, priamy prenos sily a tým možnosť športovej jazdy.

Freetouring + Freerideride/FREETOURING

Tu ide v prvom rade o pôžitok z jazdy. Aktuálne modely ponúkajú aj dostatok pohodlia pri výstupe.