Aké si vybrať stúpacie pásy a ako s nimi manipulovať

Najzásadnejším rozdielom medzi zjazdovými lyžami a skialpnistickýmistúpacie pásy, ktoré sa pri skialpe používajú na chôdzu v teréne a do kopca. V minulosti sa používali tulenie pásy, v súčasnosti sú to mohérové či syntetické (nylonové) pásy. Každý pás má iný pomer sklzu a stúpavosti. Určiť správny pomer je alchýmia. Pásy, ktoré majú výbornú stúpavosť majú aj vysoké trenie. Naopak kĺzavé pásy nebudú mať v strmých kopcoch a na tvrdom snehu ideálnu priľnavosť. V prvom prípade sa skorej unavíme, v druhom prípade budeme viac používať paličky a preťažíme si ruky.

Materiál pásov

Najdôležitejšou vlastnosťou pásov je materiál vlákien, ich hustota a dĺžka. Pretekárske pásy sú užšie ako lyže a väčšinou sa umiestňujú na stred lyže, keďže skiaplinista pri odraze používa najviac sily. Klasické, turistické pásy, sú obrezané presne na šírku a dĺžku lyže.

Každá lyža môže mať iné rozmery a preto hľadáme pásy, ktoré sadnú ako na dĺžku, tak aj na šírku. Pásy sa dajú upravovať. Pri šírke by sa mala zachovať odchýlka pásu 2 - 5 mm od hrán, pričom dĺžku určíme podľa spôsobu upevnenia.

Materiál stúpacej vrstvy

100% mohér prírodné vlákno, má výborný sklz a stálosť, nemení sa ani vplyvom poveternostných podmienok, ani pri zmene teploty. Jeho nevýhodou je kratšia životnosť a slabšia stúpavosť na tvrdom, zľadovatenom snehu.

100% nylon umelé vlákno, má dlhú životnosť a stúpavosť, nižšiu cenu, nevýhodou je takmer žiadny sklz, pri nízkych teplotách má tendenciu tuhnúť

Mix - mohér nylon je väčšinou v pomere (70 % – 30 %) vhodne kombinuje pozitíva mohéru a nylonu. Je vhodnou voľbou pre začiatočníkov, alebo rekreačné použitie. Má vyššiu odolnosť voči oderu, lepšiu kĺzavosť aj stúpavosť.

Profoil - nová generácia pásov funguje na odlišnom princípe ako mohér, alebo nylon. Plocha na stúpanie je vyrobená z plastových mikro šupín, ktoré sú uložené po celej dĺžke pod rôznym uhlom. Profoil má veľmi dobré kĺzavé vlastnosti a na sklznicu lyže upevňuje lepidlom.

Lepenie pásov

Ďalším dôležitým parametrom je lepiaca schopnosť pásov, ktorá je založená na molekulárnej priľnavosti (pásy Gecko), klasickom lepení (pásy Contour), alebo sú to hybridné technológie.

Dotyková vrstva sa vyrába z akrylátových, silikónových alebo termoaktívnych lepidiel. Tie sú predovšetkým používané v premenlivých podmienkach, ľahko sa zo sklznice dávajú dole a na sklznici nezanechávajú stopy po lepidle. Pri skladovaní ich môžeme nalepiť na seba.

Nevýhodu pri ich častom používaní je ich adhézna (dotyková) vrstva, ktorá musí byť vždy suchá pri nalepovaní na sklznicu. Jej priľnavosť sa totiž zníži, ak sa medzi pás a sklznicu dostane voda, alebo sneh. Životnosť lepidla je preto ovplyvnená údržbou a uskladnením mimo sezóny.

Upnutie pásov na lyže

Upínanie pomocou predného napínania a zadného háčika (tzn. kombi)

S predným napínaním bez upevnenia päty (tzn. klasik)

Predné upínanie s upevnením na päte (Tip&Tail) 

Predný napinák a zadný háčik - Klasickým spôsobom. Na špičke sa upevňuje pás gumeným napinákom, na päťke zachytením nanitovaným háčikom. Využíva sa pri viacnásobnom odopínaní pásov na svahu - viacero výstupov v rámci skialpinizmu.

Predný napinák bez upevnenia pätky - Ak preferujete hrebeňovú turistiku, alebo skialpinistické preteky, potom je výhodnejší spôsob upnutia pásov systémom - predný napinák bez upevnenia päťky. Pásy sa dajú použiť na rôzne dĺžky lyží a systém je jednoduchý. Päta je voľná, na špičke sa pásy upevňujú pomocou gumového napináka. Pásy sa odstrihnú cca 5 cm a viac od konca lyže a jemne sa zaoblia. Používame pritom Quick pásku, aby sa mohla obnoviť lepiaca schopnosť pásov na päte.

Predný napinák s upevnením na päte - Výrobcovia sa v súčasnosti zamerali na najžiadanejší a najrozšírenejší spôsob upevnenia pásov na lyžiach. Špička lyže má oceľovú sponu, päta variabilný háčik. Pásy sa posúvajú podľa dĺžky lyže, s tendenciou do 20 cm. Výhodou je rýchlejší a pohodlnejší spôsob upevnenia pásov.