Na čo nám treba stúpacie mačky - HARŠAJZNY

Ich funkciou je zabrániť podšmykávaniu lyží pri výstupe. Nestabilná, podšmykujúca lyža môže byť nielen nepríjemnosťou, ale predstavuje aj nebezpečenstvo, zvlášť na prudkom svahu. Strata stability môže vyústiť v nežiadúci pád. Stúpacie mačky využijeme predovšetkým v jarnom období, kedy sú svahy pokryté firnom. Ďalšia situácia, kedy mačky pomôžu, je stopa "umydlená" na ľad. Rovnako vo vysokohorských terénoch nad 5 000 m n. m., kde víchor bičuje silnú zamrznutú krustu, sú nevyhnutným pomocníkom. 

Kompatibilita s viazaním a lyžami (ich šírkou). Každá značka má odlišný systém viazania a podľa jeho tvaru je prispôsobený aj tvar lyže. Pred zaobstaraním stúpacích mačiek musíme poznať konkrétny model viazania aj šírku lyže v jej strede (pod lyžiarkou). Rozširovanie lyží so sebou logicky prinieslo aj potrebu rozšírenia mačiek, ktoré sú teraz dostupné vo viacerých šírkach od každej značky.

Druhým typom je techové viazanie (TLT), alebo označované ako pinové. Na rozdiel od rámového viazania sa skladá z dvoch kusov samostatne - päty a špičky.