Aké lyžiarky si zvoliť

Lyžiarky nevyberáme každý rok. Oproti bežnej obuvi sú tvrdšie a pohyb v nich je iný ako v klasických topánkach alebo turistických topánkach. Preto, vybrať správnu veľkosť nie je jednoduché. Okrem delenia podľa použitia napr. skialpinistické, zjazdové, freeridové či pretekové, je oveľa väčším problémom vybranie veľkosti a správneho modelu podľa úrovne lyžiara.

  1. Najčastejšou chybou pri výbere býva zlá voľba veľkosti. Zákazníci často pýtajú lyžiarky väčšie ako sú ich veľkosti nohy. Svoju voľbu často odôvodňujú tým aby ich neboleli nohy v lyžiarkach, alebo aby im nebola zima. Toto je však nesprávne, pretože vnútorná papuča sa po viacerých použitiach doformuje a vnútorný priestor papuče lyžiarky sa zväčší. Následkom tohoto sa neraz stáva, že zákazníci prídu ku nám s prosbou že potrebujú novú lyžiarku, lebo sa im zmenšila noha. Pri skúšaní lyžiarskych topánok by sa vám pri obutí a zapnutí klipsní mali dotýkať prsty prednej časti papuče. Po zatlačení kolien dopredu by sa tento tlak mal zmierniť, alebo úplne stratiť. Treba si uvedomiť, že medzi papučou a vonkajším skeletom lyžiarky je ešte priestor.
  2. Správny tvar a šírka lyžiarky. Pri výbere lyžiarskej obuvi je potrebné aby sa správne zvolila šírka chodidla, tak aby čo najviac sedela. So šírkou lyžiarky vám najlepšie poradí skúsený predávajúci, ktorý, ak je veci znalý tak už od pohľadu na vaše chodidlo dokáže odhadnúť šírku lyžiarky, ktorá by vám mala vyhovovať. Ak nie, tak treba využiť meradlo a tak zmerať šírku chodila. Aj napriek svedomitému výberu lyžiarok sa môže stať, že vplyvom poveternostých podmienok, nadmorskej výšky, únavy, alebo iných faktorov lyžiarka môže začať tlačiť. V takom prípade je treba doformovať skelet lyžiarky a v danom mieste ho vytlačiť, urobiť tzv. bootfitting. 
  3. Správny výber modelu lyžiaky. Neplatí pravidlo čím lepšie v testoch a recenziách, tým lepšia lyžiarka. Treba si uvedomiť technickú úroveň lyžiara, fyzickú zdatnosť. Ak vyberiete moc tvrdú, lyžovanie sa môže stať pre vás trápením, a naopak ak vyberiete moc mäkkú lyžiarku tak nedokážete z lyže dostať to, čo vám môže ponúknuť v podobe rýchlosti, istoty na tvrdom podklade, razanciu a podobne. Údaj, ktorý vám pomôže pri výbere je udávaný na lyžiarkach ako flex index, teda tvrdosť lyžiarky.
  4. Bootfitting na predajni. Väčšina kvalitných predajcov (Žilina) už ponúka možnosť vypekania vnútornej papuče/skeletu lyžiarky pre urýchlenie vyformovania presne na nohu. Ďalšou možnosťou zvýšenia komfortu v lyžiarke je použitie tvarovaných vložiek a ich vytvarovnie na predajni presne na mieru podľa vašej nohy (nerobíme). Medzi týmito vložkami nájdete aj možnosť vyhrievaných vložiek, ktorých službu ocení hlavne nejedna žena.
  5. Ponožky v lyžiarkach. Odporúčame použiť vysoké nie moc hrubé ponožky. Častou chybou, ktorá dokáže lyžiarov poriadne potrápiť sú dlhé termospodky, ktoré sa pod vysokou ponožkou nazberali a urobili otlačeniny na lýtkach, ale hlavne na píšťalnej kosti. Najlepšia varianta je samozrejme ak si dáte vysoké lyžiarske ponožky a 3/4 termospodky, ktoré sú nad úrovňou lyžiarky.

Správne zvolená lyžiarska obuv, je rovnako ako lyže, najdôležitejšia časť lyžiarskej výstroje. Pri výbere lyžiarok treba brať do úvahy hlavne tieto základné parametre: veľkosť, šírka a tvrdosť lyžiarky - flex index.

V prvom rade je potrebné zmerať si dĺžku chodidla a šírku chodidla v prstovom kĺbe. Medzi verejnosťou je rozšírený mylný názor, že lyžiarky sa kupujú o jedno číslo väčšie. Pravda je však tá, že lyžiarky treba kupovať presne na nohu, dokonca ak ste športový lyžiar a kladiete väčší dôraz na výkon ako komfort, tak odporúčame vybrať lyžiarku čo najtesnejšie znesiteľnú. Papuča sa tlakom chodidla vyšliape a stratí zo svojho objemu už po niekoľkých dňoch lyžovania a potom ľuďom, ktorý si kúpili lyžiarky o číslo väčšie budú ich lyžiarky veľké. Dôsledkom veľkých lyžiarok je zníženie presnosti pri vedení lyží v oblúku a hlavne strata pohodlia. Je veľmi nepríjemné keď máte pri jazdení pocit, že vás každú chvíľu vyzuje z lyžiarok a máte voľné chodidlo. Preto treba vyberať lyžiarky dôkladne a s rozvahou, pri skúšaní si treba dať na čas a mať obutú lyžiarku 15 minút a viac, vyskúšať rôzne veľkosti a šírky a nájsť tak vhodnú veľkosť a tvar pre vašu nohu.

VEĽKOSŤ CHODIDLA

Značenie veľkosti na lyžiarkach je vždy uvádzané v MONDOPOINT veľkosti. MONDOPOINT je v podstate dĺžka chodidla v centimetroch, to znamená, že zmeraná hodnota chodidla v centimetroch zaokrúhlená na 0,5 je hodnota v MONDOPOINT veľkosti. V mnohých predajniach majú k dispozícii pomôcky, ktorými vám dokážu zmerať dĺžku aj šírku chodidla. Vyberajte si lyžiarku presne na nohu, nesmie vám byť väčšia a ani by vás nemala tlačiť. Pri skúšaní treba zapínať lyžiarky od horných praciek smerom nadol, aby ste pätu chodidla zafixovali v zadnej časti, a treba zaujať prirodzený lyžiarsky postoj, tak že zatlačíte kolená smerom dopredu.

Pokiaľ ide o hrúbku ponožiek, ktoré tiež beriete do úvahy pri výbere veľkosti, tak len podotknem, že dnes sú v ponuke ponožky, ktoré nie sú vôbec príliš hrubé, pretože tepelnú izoláciu zabezpečuje zloženie ponožky z kvalitných materiálov a nie ich hrúbka. Navyše sa o pocit tepla v lyžiarke tiež stará aj papuča, v ktorej je takmer vždy použitý kvalitný izolačný materiál ako napr. Thinsulate, Merino vlna alebo flísová podšívka.

ŠÍRKA CHODIDLA

Ďalším dôležitým parametrom pre výber lyžiarky je šírka chodidla v prstovom kĺbe. Značka Rossignol má v ponuke lyžiarky o šírkach:

Šírka 98mm a 100mm (HERO alebo ALLSPEED ELITE/PRO) je určená pre výborných a ctižiadostivých lyžiarov, ktorý si už dávno na 100% osvojili lyžiarsku techniku a tejto šírke je prispôsobená aj tvrdosť  a tvar skeletu. Úzke lyžiarky sú vhodné pre špičkových lyžiarov z dôvodu kladenia dôrazu na výkon a nie na pohodlie. Takéto lyžiarky s úzkymi kopytami vďaka technológiám perfektne obalia chodidlo, zmenšia priestor medzi chodidlom a skeletom, čím sa zvyšuje precíznosť a účinok prenášania energie pri ovládaní lyží vo veľkých rýchlostiach. Tieto lyžiarky lyžiari väčšinou hneď po jazdení vyzúvajú.

Pri šírke 100mm (ALSSPEED PRO 100) nájdeme aj mäkšie konštrukcie skeletov a sú vhodné pre pokročilých a skúsených lyžiarov s užšími chodidlami.

Šírka 102mm v prstovom kĺbe (ALSSPEED , ALLTRACK alebo dámske PURE) je kompromis medzi pohodlnými širšími lyžiarkami a úzkymi výkonnostnými lyžiarkami. V ponuke Rossignol nájdete s kopytom 102mm lyžiarky s tvrdšími skeletmi pre výborných lyžiarov, ktorým sú úzke lyžiarky príliš tesné (ALLSPEED 130), ale aj mäkšie skelety pre rekreačné lyžovanie s prvkami výkonných lyžiarok ako je napríklad ALLSPEED 80.

Pre lyžiarov, ktorý majú široké chodidlo, majú problémy s výrastkami resp. inými anomáliami ponúka značka Rossignol lyžiarky z rady SPEED/ TRACK / EVO a pre dámy je v ponuke séria lyžiarok KIARA a KELIA, ktoré majú šírku v prstovom kĺbe 104 mm. Lyžiarky so šírkou 104 mm sú nastavené predovšetkým na pohodlie, komfortné obúvanie/vyzúvanie, lyžiari v nich môžu v pohodlí na svahu stráviť celý deň.

FLEX INDEX

Flex Index vyberáme podľa výkonnosti a úrovne lyžiarskej techniky a vyjadruje tvrdosť skeletu. V niektorých prípadoch môže ovplyvniť výber flex indexu aj hmotnosť lyžiara (v prípadoch keď má lyžiar veľmi nízku hmotnosť alebo má nadváhu). Na lyžiarkach Rossignol sa Flex Index uvádza číslom od 40 do 130, jedná sa čisto o orientačné označenie tvrdosti a nemusí sa zhodovať s označením tvrdosti lyžiarok od iných značiek.

Dôležité je, aby ste dokázali pri jazdení do hornej časti skeletu lyžiarky zatlačiť. Je to potrebné pri prenášaní ťažiska medzi oblúkmi a pre účinné zatlačenie na hranu v oblúku.

Ak ste si vybrali príliš tvrdú lyžiarku a svojou výkonnosťou a úrovňou lyžiarskej techniky nedokážete v oblúku lyžiarku pretlačiť, v tom prípade je táto obuv pre vás handicap a bráni vám v ďalšom rozvoji a zlepšovaní.

Netreba zabudnúť, že pri skúšaní v predajni je 19-20 stupňov Celzia (nie -5 ako na svahu) a vám sa lyžiarka môže zdať mäkká.

Pre začiatočníkov a mierne pokročilých lyžiarov sú vhodné lyžiarky s hodnotami Flex Indexu u mužov od 50 do 60 a u žien 40 až 50.

Pre stredne a viac pokročilých sú vhodné skelety s tvrdosťou u mužov od 70 do 90 a u žien 60 až 80.

Flex Index 100-110 (muži) / 90-100 (ženy) je vhodný pre náročných športových lyžiarov, ktorí už potrebujú v oblúku väčšiu oporu.

Lyžiarky s flexom 120-130 (muži) a 110-130 (ženy) sú určené hlavne pre špičkových lyžiarov a napr. bývalých pretekárov.

Na pultoch v predajniach nájdete lyžiarky s najvyšším Flex Indexom 130 ako napr. HERO alebo ALLSPEED ELITE. 

Lyžiarky s flex indexom tvrdším ako 130 sú dostupné len pre pretekárov.

Koncept CUSTOM LINER – teplom prispôsobiteľné papuče

Patentovaná technológia CUSTOM LINER, ktorá má obrovský vplyv na výber veľkosti lyžiarskej obuvi. Táto technológia predstavuje teplom prispôsobiteľný materiál v papučiach, ktoré sa nahrievajú v špeciálne pripravenej piecke na tento účel.

Lyžiarky s možnosťou tepelného prispôsobenia papúč nájdete v kategórii najnovších modelov lyžiarskej obuvi napr. u Rossignol ALLSPEED a v kategórii dámskych lyžiarok PURE.

Veľkou výhodou prispôsobenia papúč je, že po nahriatí papúč, na presne stanovenú teplotu a dobu, sa dokážu kľúčové partie chodidla v okolí členka prispôsobiť podľa tvaru zákazníkovho chodidla. Takto prispôsobené papuče poskytujú absolútny komfort v tejto citlivej časti chodidla a špičkovú tepelnú izoláciu. 

Ako to funguje? Rossignol

Tvrdší materiál v zadnej časti plní funkciu opory päty, anatomická oblasť v členkovej časti je vyplnená mäkším tvarovateľným materiálom, ktorý sa prispôsobí každému lyžiarovi individuálne podľa tvaru nohy. Stačí vytiahnuť zo skeletu papuče, vložiť ich do vyhriatej piecky na 80°C po dobu 8 min. Následne papuče vložíme späť do skeletu, obujeme si lyžiarky na nohy a postupne zapíname pracky od spodnej až po hornú. V obutých lyžiarkach musí zákazník stáť 12 min pri izbovej teplote, aby papuče vychladli a ukončil sa proces prispôsobenia.

Štítok na krabici lyžiarok značky Rossignol (niektoré majú na krabici aj tabuľku Mondopoint)