Návod podľa coho si vybrať lyže

Pri výbere lyží si musíme položiť otázku: "Kde budem lyžovať ?" V akom teréne hodláte lyžovať. Každý terén i jeho úprava totiž vyžaduje iné lyže.

  • Upravená zjazdovka: ak plánujete lyžovať výhradne na upravených zjazdovkách a vrcholom blaha je pre vás čerstvo urolbovaný menčester, potom sa zamerajte na lyže typu slalomka, obráčka, allround alebo allmountain. Lyže týchto kategórii sa síce líšia svojím profilom, všetky sú ale ako doma na upravených zjazdovkách.
  • Voľný terén: Urolbovaný sneh a vyznačená zjazdovka vám nič nehovorí? Potom voľte lyže do voľného terénu. Tieto lyže sa nazývajú freeride a poradia si aj so zdolaním neupravených svahov zasnežených hlbokým snehom.
  • Snowpark: V prípade, že je vaším domovom snowpark a oveľa lepšie ako na zjazdovke  sa cítite vo vzduchu alebo na raile/zábradlí, potom musíte zvoliť lyže typu freestyle.

Na aké parametre sa mám pri výbere lyží zamerať?

1. Šírka

Užšie lyže sú lepšie na zjazdovku (rýchlejší prehranenie), širšie lyže sú vhodnejšie do terénu (väčšia plocha - lyže sa nezabárajú)..

2. Dĺžka

Aká je správna dĺžka lyží? To je odveká otázka, na ktorú neexistuje jednoduchá odpoveď.

Ideálna dĺžka lyží závisí od zdatnosti lyžiara, typu lyže alebo osobných preferencií lyžiarov.

Všeobecne ale platí, že ideálna dĺžka lyží pre začiatočníka a pokročilého lyžiara (teda obvykle rekreačných zjazdárov) je medzi výškou brady a nosa.

Kratšie lyže majú menší rádius, sú živšie a lepšie ovládateľné, ale menej stabilné pri vyšších rýchlostiach. Dlhšie lyže sú oproti tomu stabilnejšie pri vyšších rýchlostiach, ale horšie ovládateľné.

3. Rádius

Lyže s kratším rádiusom sú viac točivé, jednoduchšie sa ovládajú, ale „nedržia“ smer pri priamej jazde. Lyže s dlhším rádiusom sú presným opakom: držia smer pri priamej jazde, sú menej točivé a pokojné pri dlhých oblúkoch. Parameter rádiusu je vyznačený na lyžiach.

V minulosti bol rádius veľmi diskutovaná téma. V súčasnej dobe sa rozmedzie rádiusu u komerčných lyží pohybuje v rozmedzí 10 m - 20 m. Lyže s kratším rádiusom do 13 m (slalomky) sú veľmi "živé" a sú určené hlavne pre krátky oblúk. Lyže s rádiusom 13 m - 16 m sú vhodné pre väčšinu lyžiarov - lyže lepšie držia smer pri priamej jazde (na rozdiel od slalomiek), ale zároveň sú dostatočne ovládateľné. Lyže s rádiusom nad 16 m sú veľmi pokojné pri priamej jazde a vyhovuje im dlhší oblúk. Všetko záleží na vašej technike jazdy - ak viete jazdiť po hrane rozdiel v rádiuse spoznáte okamžite. Naopak keď jazdíte otrasmi, rozdiel v rádiuse nie je tak zrejmý.

4. Tvrdosť lyží

Je daná materiálom jadra.

Mäkšie lyže majú kompozitné jadro.

Tvrdšie lyže majú jadro drevené, ktoré často býva zosilnené titanalom.

Je nejaký rozdiel medzi dámskymi a unisex modelmi?

Súčasné dámske modely sú upravené tak, aby vyhovovali zástupkyniam nežného pohlavia.

Hlavné rozdiely:

  • Dizajn a farby
  • Zmäkčené a odľahčené jadro
  • Nižšia hmotnosť
  • Širšia špička pre jednoduchšie začatie oblúka
  • Viazanie je posunuté dopredu - ťažisko je tiež posunuté - lyže sa lepšie ovládajú