Aké kategórie lyží poznáme

Slalomka

Sú športové lyže, ktorých doménou sú krátke carvingové oblúky. Sú úzke pod viazaním (65 - 70mm), vďaka čomu sú veľmi rýchle v prehranení, ale na druhú stranu nestabilné v mäkkom a rozbitom snehu. Tieto lyže majú malý rádius (10 - 13m) a vyberajú sa väčšinou v kratších dĺžkach. Slalomky sú väčšinou pomerne tvrdé, a preto sa hodia pre športových a závodných lyžiarov. Potenciál týchto lyží sa plne prejaví na rovnej upravenej zjazdovke pri rýchlej a dynamickej jazde

Obráčka

Sú športové lyže, ktoré sú určené pre stredné a dlhé oblúky vo vysokých rýchlostiach. Obráčky sú úzke pod viazaním (65 - 70mm), vďaka čomu sú veľmi rýchle v prehranení, ale na druhú stranu nestabilné v mäkkom a rozbitom snehu. Táto lyža vyžaduje širokú a rovno ľudoprázdnu zjazdovku. Tieto lyže majú veľký rádius (16 - 35m), z tohto dôvodu nie sú toľko ovládateľné. Na druhú stranu však majú perfektné vlastnosti vo vysokých rýchlostiach a v stredných + dlhých oblúkoch. Obráčky sú tvrdé lyže pre veľmi dobrých lyžiarov a preto sú vhodné pre športových a zavodných lyžiarov.

All-round

Túto kategóriu lyží možno považovať za najuniverzálnejšiu kategóriu určenú na upravené trate. Vďaka širšiemu stredu pod viazaním (oproti slalomkám a obračkám) sú tieto lyže stabilnejšie, pohodlnejšie a hlavne univerzálnejšie. Väčšia šírka Allround (68 - 75mm) si už dokáže poradiť aj s rozbitou zjazdovkou. Ich rádius sa pohybuje medzi 12 a 16m, vďaka čomu sú ideálne pre stredné oblúky a zároveň použiteľné pre krátke oblúky. Tieto lyže sa vyrábajú takmer pre všetky druhy lyžiarov, od začiatočníkov, cez pokročilých lyžiarov až po športových lyžiarov. Ak hľadáte univerzálnu lyžu na upravenú zjazdovku, potom je kategória allround tou pravou voľbou.

All-mountain

Tieto lyže zvládajú ako upravenú zjazdovku, tak rozbitú popoludňajšiu zjazdovku. Allmountain lyže majú pod viazaním šírku 75 až 90mm, čo zaisťuje stabilitu pri jazde v nerovnom teréne a nutnú dávku priechodnosti naviatym či mokrým snehom. Táto väčšia šírka však spôsobuje, že prehranenie lyže je pomalšie ako u užších typov lyží. Allmountain sa vyrábajú takmer pre všetky druhy lyžiarov, od začiatočníkov, cez pokročilých lyžiarov až po športových lyžiarov. Allmountain lyže uspokoja aj lyžiarov, ktorí majú ambície občas zavítať mimo upravenú zjazdovku.

Freeride

Sú lyže, ktorých špecifickým prvkom je ich väčšia šírka pod viazaním, ktorá sa pohybuje od 90 do 140 mm. Vďaka väčšej šírke lyží a tým pádom aj ich väčšej ploche lyže nesú lyžiarov nad snehom a umožňujú tak lyžovať v hlbokom snehu alebo kdekoľvek mimo zjazdovky. Tieto lyže sú špecifickým náčiním určeným naozajstným špecialistom, pre ktorých neexistujú limity v podobe urolbovaných a značených zjazdoviek.

Freestyle

Sú lyže určené primárne do snowparku. Majú širšiu základňu (75 - 100mm), ktorá zaisťuje stabilitu pri dopadoch a odolné hrany. Skoky a zábradlia, tam sú doma lyže kategórie Freestyle. Majú robustnú a odolnú konštrukciu, vďaka čomu vydržia horšie zaobchádzanie. Ďalej majú zdvihnutú pätku, čo umožňuje odchádzať triky na switch, teda pozadu. Freestyle lyže sú síce primárne vyrobené pre nekonečnú škálu trikov, ale zvládajú aj jazdu na zjazdovke či mimo nej.

Bigfooty

Veľmi krátke lyže, ktoré sa dajú využiť, ako k výučbe carvingu, tak pri "blbnutí" na zjazdovke. Všeobecne sú známe pod názvom "BIGFOOT" alebo "Kraťasy". Opäť sa rôzne modely medzi sebou líšia materiálom, ktorý je použitý v jadre a tiež systémom viazania.

Juniorské

Juniorské lyže sa už v mnohom neodlišujú od klasických lyží pre dospelákov. Okrem začiatočníckych a lyží pre pokročilých obsahuje táto skupina aj lyže pre malých pretekárov. Konštrukcia býva spravidla o niečo pokročilejšia, veľmi často sa na trhu objavuje drevené jadro s mnohými výstužami. Lyža by rovnako ako u predchádzajúcich kategórií nikdy nemala prerásť výšku dieťaťa, ale ak tomu lyžiarske schopnosti zodpovedajú, nie je problém zakúpiť také, ktoré sa od výšky líša len o pár pár centimetrov. Ako príklad možno napríklad uviesť lyžiara, ktorého výška je 140 cm. Správna lyža pre takéto dieťa by sa mala pohybovať okolo 130 cm, ale ak siahnete po kratšej, určite neurobíte chybu.

Detské

Ak chcete, aby sa vaše dieťa naučilo rýchlo a dobre lyžovať, je veľmi dôležité vybrať vhodné lyže. Určite vyberajte lyže s dieťaťom, samo si vyberie svoj obľúbený dizajn. Väčšina lyží v tejto kategórii nemá žiadne zložitejšie konštrukčné prvky a lyža ako taká by mala byť veľmi ľahká s umožnením mäkkého ohybu. Dĺžka lyže by rozhodne nemala zodpovedať výške dieťaťa, ideálom sú lyže až o 20 cm kratšie, pretože pomerne dosť uľahčujú učenie.

Pri výbere správnej lyžiarskej výbavy rozhodne nenechávajte svoje dieťa doma, lebo aj ono by sa nákupu malo zúčastniť!