Kolieska na inline korčule

Kolieska in-line korčúľ majú dva základné parametre: veľkosť a tvrdosť. Ďalej je dôležitá aj ich hrúbka. Veľkosť koliesok sa udáva ako ich priemer v milimetroch. Pohybuje sa v rozmedzí od 44 do 100 mm. Čím majú kolieska väčší priemer, tým sú rýchlejšie, pretože majú nižší valivý odpor. Lepšie navyše prekonávajú nerovnosti na povrchu.

Na druhej strane majú ťažkú ovládateľnosť. Malé kolieska zabezpečujú lepšiu manévrovateľnosť, stabilitu, ale sú pomalé. Preto majú speed korčule a Nordic korčule veľké kolieska, naproti tomu aggressive in-liny zase kolieska malé. Tvrdosť koliesok sa udáva v jednotkách A. Pohybuje sa od hodnoty 74A (najmäkkšie) po 100A. Tvrdšie kolieska sú rýchlejšie, ale menej pohodlné, pretože neabsorbujú nerovnosti a netlmia dobre otrasy. Drahšie korčule budú mať kvalitnejšiu topánku s tuhšou konštrukciou, ktorá lepšie podrží členok. Bočnú stabilitu zaistí aj lepšie uchytenie a vycentrovanie rámu. Okrem toho kvalitnejšie korčule majú veľmi často, aj s väčšími kolieskami, ťažisko výrazne nižšie ako lacné korčule s malými kolieskami. Toto relatívne jednoducho rozpoznáte podľa veľkosti medzery medzi kolieskami a topánkou, čím menšia medzera bude tým viac si dal na konštrukcii korčule výrobca záležať. Vo
výsledku, tak navzdory obecnej rade, budú kvalitné korčule s kolieskami 90 mm stabilnejšie ako lacné korčule s kolieskami 84 mm.