Akú veľkosť bežeckej obuvi zvoliť

Základom je dĺžka chodidla v cm, ktorú buď zmeriate na špeciálnej doske na našej predajni, alebo podľa vložky z obuvi, ktorú používate. Bežecká obuv má byť vždy väčšia ako obuv, ktorú používate na denné nosenie. Dôvodom je fakt, že chodidlo pri behu postupne zväčšuje svoju dĺžku, niekedy o viac než 1 cm. Taktiež pri behu z kopca, kde dochádza k dotyku prstov v špičke obuvi, je nutné mať určitú rezervu. Minimum je 5mm. Obuv musí tlmiť, podopierať a viesť. Okrem toho by mala poskytovať najvyššiu bezpečnosť, výborný kontakt so zemou a v neposlednom rade radosť z pohybu. Aby obuv plnila svoju funkciu, musí perfektne sadnúť. 

DROP (off set, heel toe, sklon)

Drop je rozdiel výšky medzi-podrážky meranej na päte a špičke topánky. Udáva sa v milimetroch. Teoreticky čím je nižší drop, tým nám topánka lepšie umožňuje prirodzenejší došľap cez špičku/stred chodidla. Nie je to tlmenie a jeho množstvo.

Minimalistický štýl topánok má drop v rozsahu 0 – 4 mm, prirodzený drop. Bežecká obuv pre prirodzený beh (nature running) je určená zástancom tzv. minimalistických topánok, ktorí hľadajú alternatívu medzi klasickými modelmi a behom na boso. Vďaka tomu si môžu vychutnať dokonalý pocit z behu, lepšiu kontrolu pohybu, cit pre povrch a maximálne využitie energie. Táto obuv Vám prostredníctvom technológií rešpektujúcich prirodzené vlastnosti chodidla ponúka možnosť vrátiť sa ku koreňom behania a naučiť sa správnej technike behu.

Drop od 5 – 9 mm stále umožňuje došľap cez špičku/stred chodidla
Vysoký drop 10 – 12 mm je určený pre došľap cez pätu

Ak prechádzate z vysokého dropu na výrazne nižší, začnite opatrne a dávkujte tréningové kilometre postupne. Nízky drop viac zaťažuje lýtkové svaly.