Ako si vybrať obuv na behanie

Prvú otázku, ktorú si položíme pri výbere bežeckej obuvy je:"Na akom povrchu/teréne budem behavať?". Podľa odpovede na túto otázku si vyberieme buď cestnú alebo trailovú obuv prípadne allterain, čiže do „každého“ terénu, ktorá je v podstate nejakým kompromisom medzi cestnou a trailovou obuvou, takáto obuv nedokáže 100%tne zastúpiť cestnú a trailovú obuv. Budeme sa zaujímať o povrch/terén, v ktorom sa bude behať, čo v našich podmienkach znamená asfaltové cesty, poľné a štrkové cesty, beh v lese, beh na horách s množstvom prekážok akými sú napr. skaly. Na základe týchto informácií sa presunieme k cestnej alebo trailovej obuvi a tým sa nám zúži výber správnej obuvi. Koľko kilometrov mám v pláne alebo už behám (denne, týždenne, mesačne). V akých podmienkach beháme, či ranný beh prebieha aj, keď je rosa, beh za každých podmienok, teda aj za dažďa, vtedy odporúčame obuv s membránou (napr. GoreTex).

Správny výber obuvi spočíva teda v pár základných bodoch:

  • terén a podmienky, v akých budeme behať
  • typ chodidla (vložky do topánok) a predovšetkým došľapu (podstatné iba u cestného behu)
  • určenie obuvi na tréningové účely alebo závodné
  • výber správnej veľkosti

Výber obuvy na cestný beh

Základné charakteristiky: hladšia podrážka, lepšie tlmenie, odolnosť podrážky, priedušnosť…V cestnej obuvi volíme terén, ktorý je spevnený, predovšetkým asfaltové povrchy, v prípade dostatočnej tvrdosti a minimu nerovností môžeme zvoliť aj poľné a podobné cesty. Cestná obuv je charakteristická predovšetkým svojou funkciou tlmenia, ktorá je ukrytá v medzipodrážke. Jej základom je materiál EVA, samozrejme každý výrobca používa vlastné overené technológie, ako gélová vlna/pružina u Mizzuno, gél v päťe a medzipodrážke Asics, imitácia obláčikov ON Runnig, Boost štruktúra „polystyrénu“ Adida, množstvo tlmenia EVA u Hoka a pod. Tieto materiály sú umiestnené v medzipodrážke (medzi zvrškom a podrážkou), pričom môžu byť rozložené po celej dĺžke topánky alebo sú koncentrované výrazne pod pätou. 
Všetky tieto materiály a technológie zabezpečujú dostatočné tlmenie nárazov počas behu a dodávajú topánke komfort. Top materiály medzipodrážky sa vyznačujú vysokou životnosťou, návratnosťou energie z došľapu do odrazu a tepelnou stálosťou. Zvršok obuvi je veľmi priedušný a dobre odvádza pot. Dôležitým kritériom výberu vhodnej cestnej obuvi je typ došľapu.

Výber obuvy na trailovýbeh

Trailová obuv sa vyznačuje stabilitou, citom v teréne, nižšou medzipodrážkou, agresívnym profilom podrážky, priľnavosťou, mäkkšou zmesou podrážky, „vyhadzovaním“ blata z podrážky, odolnosťou zvršku topánky, okopovou hranou, ochranou špičky, použitím membrány (zväčša GoreTex).
Bežecká obuv trailová (crossová) – určená pre beh v teréne (mäkký povrch), ktorej základnou funkciou je stabilita. Z tohto dôvodu má nižšiu mezipodrážku (menej tlmenia), silnejšiu podrážku s hrubším dezénom, ktorý je v prednej časti prispôsobený pre optimálny záber, zadná časť potom pre stabilný došľap. Zvršok obuvi je odolný voči vonkajšiemu mechanickému poškodeniu, niektoré modely sú vybavené funkčnou membránou a sú teda nepremokavé.