Aký zvoliť snowboard pre začiatočníka

Pri výbere snowboardu ide o to, aby zodpovedal dosiahnutej úrovni a skúsenostiam jazdcov, ich  výške a váhe.

Začiatočník bez predošlých skúseností by si mal zvoliť snowboard, ktorý nie je svojimi parametrami príliš vyhranený pre jedno odvetvie snowboardingu, teda niečo univerzálne. Pre začiatočníka je teda vhodný mäkkší snowboard (ideálne Rocker) a mäkkšie topánky.

Pri výbere celého setu (snowboard, viazanie, obuv) začíname najskôr obuvou. Vyberieme obuv na konkrétny účel (štýl jazdy a terén), zvolíme ideálny flex, ktorí nájdeme aj na topánke, prípadne vieme sami odskúšať v rukách alebo pozrieť na krabici.

Označenie Flex 3 u výrobcu Burton

V konečnom dôsledku musíme myslieť aj na kompatibilitu snowboardov a viazaní, čiže či je možné konkrétne viazanie namontovať na konrétnu dosku. Napr. Burton viazanie s typom EST nenamontujete na klasický snowboard s napr. 8 dierami, ale iba na snowboard Burton s koľajnicou The Channel. Ak tento typ viazaní a snowboardov na predajni nemáme, odpadá nám tento „problém“.

Flex Burton

 Flex/ohybnosť snowboardu je uvedená na jeho obale, takisto sa môžeme o nej sami presvedčiť priamo na predajni. Ide o klasický test a tí, ktorí už majú dlhoročné skúsenosti so snowboardmi, tak vedia na základe tohto testu určiť, či je daný flex vhodný pre ich štýl jazdy. Flex snowboardu, dĺžka, šírka, rádius, počet dier na viazanie, dĺžka snowboardu podľa váhy a pod. sú uvedené na obale snowboardu zväčša na sklznici.

Pokiaľ sme vybrali úspešne celý set a zákazník ho chce zmontovať dokopy už na predajni, vieme zmontovanie poskytnúť, následne skontrolujeme všetky šróby na viazaní, pretože od výroby niesú úplne dotiahnuté, popri tom vycentrujeme pracky na viazaní, aby boli na stred topánky a pri montáži nastavíme uhly viazania napr. na štandard +15 stupňov vpredu, -15 stupňov vzadu ak ide o freestyle alebo chce zákazník snowboardovať na obe strany rovnako. Ak iba v jednom smere jazdy, tak môžeme zvoliť napr. vpredu +18 a vzadu -3 stupne. Šírka medzi viazaniami je individuálna, ktorú si každý doladí už sám, dôležité je, aby zákazník/začiatočník vedel ako na to.

Aby sme vybrali tú vhodnú dosku, je potrebné si zistiť nasledujúce informácie:
- „rozmery“ - hmotnosť, výška a veľkosť topánky zákazníka
- štýl jazdy (freestyle, prašan, zjazdovka...) a úroveň pokročilosti

Na základe „rozmerov“ vyberáme: dĺžku a šírku dosky.
Podľa štýlu a zručnosti vyberáme:
typ a určenie dosky (camber, rocker… freestyle, freeride, all mountain) a tvrdosť (flex). Určenie dosky nájdete tu "klikni sem":

Snowboard a jeho dĺžka

V skratke, snowboard „nemá“ byť po bradu ako sa všade udáva, je to mýtus a je to veľmi individuálne. Dĺžka snowboardu je individuálna a skúsení snowboardisti vedia, čo im presne vyhovuje.

Aby sme to skrátili, freestyle snowboardy sú zväčša kratšie (pod bradu), snowboardy do hlbokého snehu/prašanu naopak dlhšie (nad bradu).

U začiatočníka, ktorí ešte nevie, v akom teréne bude snowboardovať môžeme teda zvoliť „všeobecné pravidlo“, teda po bradu. Takisto pre začiatočníka volíme skôr mäkšiu dosku a obuv, takisto dosku „rocker“ (viac o tomto type dosky nájdete tu "klikni sem"), aby mu odpustila jeho začiatočnícke chyby a uľahčila tak začiatky na snowboarde.

Ako posledné, samotní výrobcovia majú na svojich stránkach tabuľky s odporúčanými veľkosťami podľa výšky a váhy, takisto tieto tabuľky bývajú nalepené (od kvalitných výrobcov) na samotnom snowboarde na sklznici.

Hmotnosť jazdca: 

Každý snowboard má stanovenú hmotnostnú toleranciu - teda rozpätie minimálnej a maximálnej hmotnosti jazdca. Pri výbere je potrebné zohľadniť, či sa jazdec v tejto tolerancii svojou váhou nachádza. Ak by bol jazdec na zvolený snowboard príliš ľahký, neprehol by ho dostatočne v oblúku, nešiel by po celej dĺžke efektívnej hrany a nevyužil by vlastnosti dosky. Jazdcom s váhou nad hmotnostnou toleranciou hrozí preťaženie alebo poškodenie snowboardu.

Šírka snowboardu

Šírka snowboardu je dôležitým parametrom: ide o to, aby jazdec pri jazde v oblúku nedosahoval špicami alebo pätami topánok až na zjazdovku. Jazdci s veľkosťou topánky UK 10,5 (EUR 45) a väčšou by sa mali pri výbere dosky pozerať po širších, tzv. wide snowboardoch. S takou doskou budú schopní rezať oblúky bez toho, aby pri tom brúsili špicami po svahu.

Vyrábajú sa aj snowboardy vo verziách mid-wide (mierne širšie dosky) a superwide (široké dosky pre naozaj veľké chodidlá).

Flex ( tuhosť, pružnosť ) snowboardu

Mäkšie dosky sú vhodnejšie pre začiatočníkov, lepšie sa ovládajú a odpustia viac chýb. Pri rýchlejšej jazde však mäkký snowboard prestáva byť poslušný v oblúku a nemožno sa z neho odraziť tak svižne ako z tuhšej dosky.

Tvrdé dosky predpokladajú skúsenú, rýchlu až agresívnu jazdu. Pri rýchlej jazde drží doska lepšie na hrane a akonáhle jazdec spomalí, ťažšie sa vracia do oblúka. To, ako veľmi tuhý snowboard zvoliť, záleží teda na skúsenosti jazdca, štýle jazdy a hmotnosti - ľahší jazdci by mali voliť radšej mäkší snowboard.