Ako si vybrať inline korčule

V prvom rade si rozdelíme typy inline korčulí:

  • Fitness Inline korčule
  • Speed/rýchlostné
  • Detské korčule
  • Hokejballové
  • Agressive inline

Kvalitné korčule fungujú jedine ako celok zostavený z jednotlivých kvalitných komponentov, ktoré sa vhodne dopĺňajú a odpovedajú potrebám konkrétneho korčuliara.

Topánka in-line korčúľ

Topánka kolieskových korčúľ je u každého druhu vyrobená trochu inak, tak aby vyhovovala danému štýlu. Všeobecne môžeme in-line topánky rozdeliť na topánky s mäkkým skeletom a s pevným plastovým skeletom. Mäkkú topánku má väčšina fitness korčulí, označujú sa preto tiež softboots (softskates). Modely s pevnou topánkou majú plastový skelet, do ktorého sa vkladá mäkká vložka, zvyčajne sa zapínajú prackami. Topánky majú rôzne polstrovanie a odvetrávacie prvky pre zaistenie pohodlia a odvodu potu. Často sa vybavujú zmäkčujúcimi prvkami proti otrasom, napríklad rôzne gélové vankúšiky na päte a podobne.

Zapínanie

Systém zapínania je dôležitý, aby noha v korčuli sedela pevne, čo zaistí jej pohodlie, bezpečnosť a kvalitu jazdy. Používa sa upevňovanie pomocou šnúrok, suchých zipsov alebo praciek. Všeobecne sa dá sa povedať, že šnúrkami je možné korčule utiahnuť o niečo lepšie, pracky sú naopak rýchlejšie. Záleží na osobných preferenciách a kvalite korčule. Aktuálne sa často používa aj kombinácia týchto systémov, kedy majú korčuľa šnúrky a jednu pracku alebo pásik na suchý zips.
Špecifický systém zapínania je takzvaný BOA systém. Jedná sa o navíjací systém pracujúci na princípe navíjania lanka na koliesko, ktorý zaistí rýchle, veľmi pevné a rovnomerné utiahnutie nohy v topánke. Topánku utiahnete jednoduchým otáčaním navíjacieho kolieska. Vytiahnutím kolieska sa lanko po ukončení používania uvoľní.

Ako by mala topánka sedieť?

Topánka korčule by vám mala veľmi dobre a pohodlne sadnúť, nesmie byť príliš voľná, ani príliš tesná. Odporúča sa, aby bola určitá malá vôľa k dispozícii, tak aby netlačili, pretože je topánka obvykle pevná a pri športe vám noha môže „pripuchnúť“. Na druhej strane nesmie noha v korčuliach plávať

Treba topánku vyskúšať?

Platí to rovnako ako pri normálnych topánkach. Vždy je dobré topánku poriadne vyskúšať, či vám dobre sedia. Anatomické odchýlky v rozmeroch a tvare nohy spôsobujú, že každému môže inak sedieť určitý model korčule, aj keď majú rovnakú veľkosť nohy. Výrobcovia tiež môžu mať rovnako ako u bežných topánok odlišné rozmery pre rovnakú veľkosť korčule. 

Nastaviteľné korčule pre deti

Pre deti kupujeme najlepšie pre ne určené detské in-line korčule - nastaviteľné. Deťom rastie noha tak rýchlo, že by im jedna veľkosť nestačila na celú sezónu, preto sú pre nich vyrábané špeciálne modely.

Ako teda správne vybrať korčule?

Vždy je teda nutné korčule vnímať ako celok a zamerať sa predovšetkým na kvalitu celkovej konštrukcie, naopak, s komponentami, u ktorých sa počíta s výmenou po opotrebení, si toľko nelámte hlavu. Pokiaľ sa chcete pri výbere zamerať na konkrétne parametre, ktoré sú pre správny výber smerodajné, namiesto označenia ložísk alebo tvrdosti koliesok sa viac zamerajte na tieto parametre: 

Stabilita - je najviac daná kvalitou konštrukcie topánky, materiálom topánky, výškou, typom uchytenia a tuhosťou rámu, práve na tieto parametre sa zamerajte predovšetkým. Pri korčuľovanívyrovnávate členky na relatívne úzkej ploche (šírka koliesok). Držanie členkov a opora na hranách je preto pri výbere úplne zásadná. Ovplyvňuje stabilitu, odraz a sklz, čo sú vlastne úplné základy korčuľovania. Vzhľadom k tomu, že pri korčuľovaní sa pohybujete na vnútornej aj vonkajšej hrane
koliesok a o hrany sa opierate, musí noha v korčuli perfektne držať pri odraze, sklze alebo pri prešľapovaní. Jedine tak dokážete perfektne korčuľovať, mať korčule pod kontrolou a zlepšovať techniku. Samozrejme držanie členkov je čiastočne tiež o skúsenosti a technike, aj tak ale musí mať každá kvalitná korčuľa odpovedajúcu bočnú torziu, ktorá u mnohých korčúľ chýba. Pozor! Predozadný flex, teda pohyb nohy smerom dopredu ku špičke je spravidla žiadúci, zamerajte sa teda na stabilitu bočnú, nie na predozadnú. Dobré korčule majú prirodzene mäkký flex dopredu, aby ste sa mohli položiť do pokrčenej športovejšej jazdy v kolenách.

Správna veľkosť a vhodný tvar - ako vybrať správnu veľkosť inline korčúľ sa nedá zobecniť, korčule sú vyrobené ako polotovar z materiálov, ktoré sa tvarujú podľa nohy. Všetky korčule sa dotvoria až po pár dňoch jazdenia, kedy sa tvarovaním topánky na konkrétny tvar nohy veľkosť mierne zväčší. Niektoré korčule sa viac prispôsobia a musia sa brať tesne na nohu, u iných je prípustná veľkosť "akurát". Nikdy by Vám nové korčule nemali byť väčšie! Samostatnou kapitolou
je metodika skúšania, v ktorej sa robia často fatálne chyby, preto skúšanie nepodceňujte a vyskúšajte korčule poriadne. Aj pri jazdení v predajni dokážete behom niekoľkých minút vnímať základné rozdiely v komforte, ovládateľnosti aj stabilite. V predajni, prirodzene radi, s výberom vhodnej veľkosti poradíme.

Veľkosť koliesok a úmerná dĺžka rámu - pred výberom si položte otázku kde a ako chcete korčule využívať a aký typ korčuliara ste. Napr.: základy zvládam a nechcem sa nadrieť. Mám z korčuľovania rešpekt a nemám istotu pri brzdení. Korčule čo mám mi už nestačia a chcem jazdiť rýchlejšie. Rýchlosť nevyhľadávam a chcem sa na korčuliach fyzicky "zničiť". Potrebujem korčule obratné ako hokejové korčule alebo naopak jazdím výhradne len priamo, na dlhú vzdialenosť. Veľkosť koliesok a spravidla s tým spojená dĺžka rámu citeľne ovplyvňuje chovanie korčúľ, nie je to údaj čisto smerodajný, ale je dôležitý. Vždy potom samozrejme záleží, ako už bolo napísané, aj na mnohých ďalších aspektoch.