Statická a dynamická analýza došlapu

Statická diagnostika

Prostredníctvom špeciálnej analýzy chodidla zisťujeme presnú veľkosť, posudzujeme „objem“, indentifikujeme problémové zóny a určujeme typ chodidla.

Analýzu momentálne nerobíme na našich predajniach.

Typy chodidiel

Tvar nášho chodidla úzko súvisí s jeho schopnosťou tlmiť nárazy pri behu, stabilitou došľapu a voľbou vhodnej bežeckej obuvi, ktorá rešpektuje individuálne odlišnosti každého bežca a vďaka použitým technológiám podporuje jeho prirodzenú funkciu. Prostredníctvom špeciálnej analýzy chodidla zisťujeme presnú veľkosť, posudzujeme „objem“, indentifikujeme problémové zóny a určujeme typ chodidla. 

 

Normálne chodidlo – priečna aj pozdĺžna klenba fungujú správne, chodidlo má schopnosť prirodzeného tlmenia, nevyžaduje žiadne korekcie. Odľahčenie päty. Podoprenie klenby chodidla. Anatomický tvar pre dostatočné
pohodlie. 

 

Nízka klenba alebo ploché chodidlo – pozdĺžna klenba chodidla je nefunkčná (spadnutá), strata prirodzenej schopnosti tlmenia došľapu, vyžaduje dobre odpruženú obuv s pronačnou podporou, popr. špeciálne vložky. Stabilizácia päty. Podoprenie pozdĺžnej klenby. Lepšie prekrvenie, optimálne rozloženie tlaku, chodidlo sa menej unavuje. 

 

Vyklenuté chodidlo – pozdĺžna klenba je strnulá so skrátenými väzmi, nemá plnú schopnosť tlmiť došľap. Miernejšiu formu označujeme ako vysoký priehlavok. Došľap je často vedený po vonkajšej časti chodidla, vyžaduje obuv s dobrým tlmením. Vystlanie päty a vonkajšie zosilnenie. Výrazné podoprenie klenby chodidla. Lepšia absorpcia nárazov a rozloženie tlaku. 

 

Priečne plochá noha – je často dôsledkom „spadnutia“ priečnej klenby chodidla, ktorá už neplní svoju funkciu stabilizácie došľapu a rozloženia síl v prednej časti chodidla. Typickým prejavom sú bolesti a otlaky v oblasti stredu prednej časti chodidla. Bežec potrebuje širšiu obuv s tlmením v prednej časti. Stabilizácia a podoprenie špičky. Lepšie rozloženie tlaku, viac sily vo fáze odrazu, chodidlo sa menej unavuje. Optimálna koordinácia nášlapu.

 

Dynamická analýza došľapu

Táto analýza nám pomáha vybrať si vhodnú bežeckú obuv, ktorá bude vyhovovať vašim individuálnym potrebám. Vďaka tejto analýzy došľapu vieme rozpoznať v priebehu pár minút nesprávne držanie tela a postavenie nôh. Tieto zlé návyky vieme vyrovnať výberom vhodnej obuvi alebo špeciálnymi športovými vložkami do topánok.

Výstupom z analýzy je video, na ktorom uvidíte svoj bežecký štýl, držanie tela pri pohybe a vplyv rôznych topánok na biomechaniku pohybu. Vy si sami okamžite overíte, ako vám daná obuv vizuálne sedí. Športovými vložkami upravíme nášľap chodidla a vďaka tomu odstránime aj bolesti, ktoré vás pri behu trápia a zvýšite tak aj svoj výkon a z behu budete mať sami lepší pocit bez trápenia.

Pozícia chodidla

V ďalšom kroku zisťujeme, či dochádza k chybnej rotácii chodidla ako je pronácia a supinácia. Bežecká obuv musí totiž nohu podopierať a viesť. Podstatnú úlohu pri tom zohráva kontrola pohybu v oblasti členku. 

Typy nášľapu

Postavenie našich chodidiel pri došľape je rozhodujúce pre správny výber bežeckej obuvi. Diagnostika došľapu sa vykonáva staticky (foot scanner) a v pohybe (dynamická analýza) a z ich výsledkov získame informácie dôležité pre výber správneho modelu obuvi alebo špeciálnych anatomických vložiek.

Neutrálny došľap – chodidlo a jeho klenby pracujú normálne, reakcia členku na zaťaženie je primeraná, postavenie nôh – rovné. Nevyžaduje špeciálnu obuv, volíme tzv. neutrálne modely.

Pronačný (vnútorný) došľap – často sprevádzaný postavením nôh do „X“, prepadnutou pozdĺžnou klenbou chodidla (plochá noha). Reakcia členku na zaťaženie je nadmerné, riešením sú tzv. pronačné (stabilné) modely s podporou vnútornej časti chodidla. Ide o nadmerné vytáčanie chodidla dovnútra. Pevnými, stabilizujúcimi elementmi na vnútornej strane obuvi a vhodnými vložkami v obuvi možno jej následné symptómy účinne eliminovať.

 

 

 

 

Supinačný (vonkajší) došľap – často sprevádzaný postavením nôh do „O“, niekedy príliš vyklenuté chodidlo. Volíme tu tzv. neutrálne modely. Prirodzený biologický mechanizmus tlmenia je obmedzený, následkom čoho môžu pôsobiace sily nárazov viesť k preťaženiu. Supinátori preto potrebujú flexibilnú, mäkkú obuv s funkčným tlmením a vykrojeným mostíkom.

 

 

Typy vložiek

Na základe analýzy chodidla vám odporučíme obuv zodpovedajúcu vašim individuálnym danostiam, prípadne odporučíme vhodnú vložku do obuvi.  Výstelka obuvi s vložkou zabezpečuje potrebnú stabilitu a kontrolu pohybu, ako aj pohodlie. Analýzu momentálne nerobíme na našich predajniach.

Pre normálne chodidlo

Odľahčenie päty.  Podoprenie klenby chodidla. Anatomický tvar pre dostatočné pohodlie.

Pre nízku klenbu/plochú nohu

Stabilizácia päty. Podoprenie pozdĺžnej klenby. Lepšie prekrvenie, optimálne rozloženie tlaku, chodidlo sa menej unavuje.

Pre vyklenuté chodidlo

Vystlanie päty a vonkajšie zosilnenie. Výrazné podoprenie klenby chodidla. Lepšia absorpcia nárazov a rozloženie tlaku.

Pre priečne plochú nohu

Stabilizácia a podoprenie špičky. Lepšie rozloženie tlaku, viac sily vo fáze odrazu, chodidlo sa menej unavuje. Optimálna koordinácia nášlapu.